Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Severná Kórea nezaplatila Volvu za autá. Kim dostáva upomienky

Severná Kórea nezaplatila Volvu za autá. Kim dostáva upomienky

4. júl 2017 – Ešte pred 50 rokmi to po rozdelení Kórejského polostrova vyzeralo, že aj Severná Kórea sa zapojí do medzinárodného biznisu. Mala nerastné bohatstvo a politikov, ktorých zaujímal ekonomický rast. Švédska vláda v polovici 70. rokov minulého storočia preto videla obchodný potenciál v spolupráci so Severnou Kóreou a tak švédske firmy ako Sandvik, SKF alebo automobilka Volvo začali uvažovať nad exportom.

Spoločnosť Volvo dostala objednávku tisíc áut zo svojho modelu 144, ktoré do KĽDR prepravila v roku 1974. Pchjongjang ale za autá do dnešných dní nezaplatil a dlh narastá. Upravený o infláciu dosahuje ekvivalent miliónov dolárov.

Švédsky národný záručný úrad pre exportné úvery (EKN), ktorý poskytuje poistenie úverov pre firmy, ktoré vyvážajú do zahraničia, tvrdí, že dlh stále eviduje. „Dlh v súčasnosti dosahuje 2,719 miliardy švédskych korún (302 miliónov dolárov),“ povedala Carina Kampe z EKN. Aj keď sa zdá byť vysoko nepravdepodobné, že severokórejský vodca Kim Čong-un zaplatí, švédsky úrad každý rok formálne posiela do Pchjongjangu upomienku. Niektoré autá švédskej značky sú stále pojazdné a dodnes brázdia cesty ako taxíky.

Zdroj: flickr.com / Roman Harak | cc