Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

McDonald's obmedzí prácu brigádnikov. Postaví obrovské kiosky

McDonald's obmedzí prácu brigádnikov. Postaví obrovské kiosky

29. jún 2017 – Akcie fastfoodovej siete McDonald's lámu na burze nové rekordy. Ich hodnota od začiatku roka vzrástla o 26 percent. Americká sieť totiž prezentovala pred pár dňami novú firemnú stratégiu pod názvom „Zažiť budúcnosť“, v ktorej chce (aspoň v USA) do konca tohto roka v 2 500 prevádzkach zaviesť nové technológie. Tie by mali zamestnancov odbremeniť od prijímania objednávok a namiesto brigádnikov postaví samoobslužné kiosky.

Ide o obrovský dotykový displej, kde si zákazník zvolí menu, zaplatí a následne mu objednané jedlo obsluha podá pri pulte. Tým sa zrýchli celý proces objednávania a reťazec ušetrí na personálnych nákladoch.

Do konca roka 2018 chce nahradiť ďalších 3-tisíc zamestnancov a vo svojich 14-tisíc amerických pobočkách spustiť mobilné objednávanie. „McDonald's pracuje na digitálnej platforme, ktorá úplne zmení systém objednávania a dodávania jedla na stôl,“ napísala analytická firma Charles vo svojom hodnotení.

Šéf McDonald's Steve Easterbrook odmieta, že ide o nahradzovanie ľudí novou technológiou. Vo vyhlásení povedal, že ide len o nový spôsob objednávania a zamestnanci sa tak môžu lepšie starať o čistotu prevádzky a prijímať podnety od zákazníkov.

Zdroj: Youtube