Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

V Číne stavajú lesné mesto ako riešenie proti znečisteniu

V Číne stavajú lesné mesto ako riešenie proti znečisteniu

27. jún 2017 - Vertikálne záhrady predstavujú účinný systém v boji proti mestskému smogu. Prvé prototypy nájdete napríklad v Taliansku či Mexiku, ale vo veľkom ich plánujú realizovať v Číne, ktorá má so znečistením ovzdušia obrovské problémy.

Talianske architektonické štúdio Stefano Boeri Architetti už stavia v meste Liuzhou v provincii Guangxi takzvané lesné mesto (Forest City). Pôjde o futuristické mestečko, ktoré bude využívať energiu z obnoviteľných zdrojov a bude obklopené miliónom rastlín a obrastené 40-tisíc stromami. Kapacita zelene bude schopná absorbovať takmer 10-tisíc ton oxidu uhličitého a 57 ton znečisťujúcich látok ročne. Len lesy vyprodukujú ročne 900 ton kyslíka. Celú fotogalériu unikátneho mesta si môžete pozrieť tu.

Lesné mesto sa bude rozprestierať na ploche 175 hektárov a bude prvé svojho druhu na svete. Pôjde o komunitné bývanie, ktoré poskytne byty pre 30-tisíc ľudí. Mesto má byť poháňané geotermálnou a solárnou energiou. Súčasťou nebudú len rezidenčné jednotky, ale aj komerčné a rekreačné priestory, dve školy a nemocnica. Projekt má byť dokončený v roku 2020.

„Rozptýlenie rastlín nielen v parkoch a záhradách či uliciach, ale aj nad fasádami budov umožní mestu energetickú sebestačnosť a prispeje k zlepšeniu kvality ovzdušia, zníži priemernú teplotu vzduchu, vytvorí protihlukové bariéry a zlepší biodiverzitu živých druhov tým, že vytvorí biotop pre vtáky, hmyz a malé zvieratá,“ vysvetlili architekti.

Zdroj: Stefano Boeri Architetti