Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Briti zakázali fajčiť v reštauráciách. Klesol počet úmrtí

Briti zakázali fajčiť v reštauráciách. Klesol počet úmrtí

26. jún 2017 - V júli ubehne desať rokov od zákazu fajčenia v baroch a reštauráciách vo Veľkej Británii. Najnovšie štatistiky dokazujú, že zákaz mal do istej miery efekt. Denník The Guardian tvrdí, že za rovnaké obdobie dramaticky klesol počet úmrtí Britov na srdcové choroby.

Nové štatistiky dokazujú, že že počet úmrtí fajčiarov nad 35 rokov na srdcový infarkt alebo iné srdcové poruchy sa od roku 2007 znížil o viac ako 20 percent, zatiaľ čo u mŕtvice sa znížil o takmer 14 percent. „Tento zákon hral kľúčovú úlohu vo veľkej kultúrnej zmene, ktorú sme zažili za posledné desaťročie, zvlášť u mladých ľudí. Zmena, ktorá doslova zachránila tisíce ľudí pred vážnymi chronickými chorobami a predčasnou smrťou,“ povedal pre denník šéf štátnej agentúry na podporu verejného zdravotníctva Duncan Selbie.

Od roku 2006, kedy začal platiť prvý zo zákonov obmedzujúcich fajčenie, klesol počet fajčiarov v Británii zo 17,2 na 15,8 percenta. U nás zákaz fajčenia v reštauráciách alebo povinnosť vyhradiť pre nefajčiarov aspoň polovicu plochy, ktorá je stavebne oddelená, platí od leta 2013.

Zdroj: flickr.com / Anastasia Massone | cc