Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Fín, ktorý testuje garantovaný príjem, sa ešte nezastavil

Fín, ktorý testuje garantovaný príjem, sa ešte nezastavil

23. jún 2017 - Juha Jarvinen je nezamestnaný mladý otec žijúci na západe Fínska. Kedysi podnikal, ale skrachoval. Jeho rodina žila mesiace len z príjmu manželky, ktorá pracuje ako zdravotná sestra. Poberal dávku v nezamestnanosti a prídavky na deti. Šesť rokov si zháňal prácu. Mohol ísť pracovať do lesa alebo do továrne na spracovanie dreva, ale nebola to stála práca a prišiel by o štedré dávky. Ak by prácu vzal, návrat k podpore by bol byrokraticky zdĺhavý, povedal pre týždenník The Economist.

Tento rok v januári sa však na neho usmialo šťastie. Stal sa jedným z dvoch tisíc vyvolených, ktorých fínska vláda náhodne vybrala pre účasť v experimentálnom programe, v ktorom testuje koncept takzvaného základného príjmu. Mesačne dostáva 560 eur bez akýchkoľvek podmienok. Môže si privyrobiť, ale nepríde o garantovaný príjem.

Od januára sa ešte nezastavil: práve sľúbil dvom susedom, že im natrie strechu, okrem toho rozbieha novú firmu na natáčanie videí. Hlavnou výhodou ale vraj je, že sa zbavil neustáleho stresu, pretože každý mesiac nemusí vypĺňať formuláre a chodiť na pravidelné pohovory, aby dokázal, že si hľadá prácu. Kela, čo je fínska štátna sociálna poisťovňa, ktorá experiment so základným príjmom organizuje, sa chystá účastníkov priamo kontaktovať až v roku 2019, aby nijako neovplyvnila priebeh experimentu. Príbeh mladého Fína ale naznačuje, že to môžu dopadnúť dobre.

Zdroj: Facebook / Juha Jarvinen