Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Letecká spoločnosť chce preletieť Atlantik za polovičný čas

Letecká spoločnosť chce preletieť Atlantik za polovičný čas

22. jún 2017 - Štíhly trup, malé krídla a rýchlosť, ktorú normálne okúsia len piloti stíhačiek. Americká spoločnosť Boom Supersonic s lietadlom XB-1 sľubuje, že do niekoľkých rokov pripraví nástupcu slávneho Concordu. Bude ale tichší, ekologickejší a lacnejší. Let z Londýna do New Yorku normálne trvá 7,5 hodiny, ale model XB-1 by to chcel stihnúť za tri hodiny a 15 minút.

Lietadlo pripomína Concorde, ale s 55 pasažiermi má približne o polovicu menšiu kapacitu. Najväčšie rozdiely sú vo vnútri. Nové motory by mali mať menšiu spotrebu a byť výrazne tichšie ako tie pôvodné. Práve veľká spotreba paliva a výrazná hlučnosť viedli spolu s nehodou v roku 2000 k tomu, že nadzvukové lietadlo zmizlo z oblakov.

Spoločnosť Boom Supersonic očakáva, že prototyp jej lietadla vyrazí na prvý testovací let do konca roka 2018. Návrh zatiaľ prešiel prvými kontrolami pred začatím výroby. Ak prebehnú testy úspešne, prví pasažieri by mohli v lietadle preletieť Atlantik do roku 2023. Za let zaplatia približne 5-tisíc dolárov.

Zdroj: Facebook / Boom Supersonic