Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Lekár v USA chce zakázať deťom smartfóny. Škodia im

Lekár v USA chce zakázať deťom smartfóny. Škodia im

20. jún 2017 – Mobilné telefóny vidíme všade. V autobuse, v škole, na jedálenskom stole. Aplikácie a sociálne média pritom vedú k negatívnemu ovplyvneniu psychického vývoja dieťaťa a často vytvárajú závislosť. V americkom štáte Colorado anestéziológ Tim Farnum preto navrhuje presadiť nariadenie, ktorým by sa zakazoval predaj smartfónov rodičom, ktorí kupujú mobil pre svoje deti do 13 rokov. Lekár už spísal iniciatívu a založil neziskovú organizáciu Parents Against Underage Smartphones (Rodičia proti smartfónom pre deti).

Ak by prešiel návrh do platnosti, bol by vôbec prvý v USA. Týkal by sa obchodníkov a operátorov, ktorí by sa po novom povinne pýtali spotrebiteľov, pre koho je mobil určený. V prípade, že by spoločnosť predala telefón dieťaťu mladšiemu ako 13 rokov, čakalo by ju najprv varovanie, a ak by sa takýto prípad opakoval, dostala by pokutu 500 dolárov. Návrh by mal byť súčasťou referenda v novembri budúceho roka (spolu s inými otázkami). Predtým, aby sa táto otázka dostala do referenda, musí lekár vyzbierať najmenej 300-tisíc podpisov.

Téma v Colorade už vzbudila reakcie. Mnohí rodičia považujú takéto nariadenie za zasahovanie štátu do vecí, o ktoré by sa mali starať rodičia. Demokratický senátor John Kefalas povedal, že reálne vymáhanie zákazu by bolo navyše veľmi ťažké. Americká akadémia pediatrie vlani na jeseň uverejnila odporúčania týkajúce sa sledovania digitálnych médií. Rodičom radí, aby deťom mladším ako šesť rokov nedovoľovali používať smartfón dlhšie ako hodinu denne. Pre deti staršie ako šesť rokov by rodičia mali stanoviť časové obmedzenia individuálne s ohľadom na to, aby mobily a tablety neškodili kvalitnému spánku a nebránili im vo fyzických aktivitách.

Zdroj: flickr.com / daveynin | cc