Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Zdajú sa vám ceny za parkovanie vysoké? Pozrite si ceny v Hongkongu

Zdajú sa vám ceny za parkovanie vysoké? Pozrite si ceny v Hongkongu

19. jún 2017 – Zdajú sa vám ceny, ktoré musíte napríklad v Bratislave zaplatiť za parkovacie miesto, prehnané? Tak verte, že v Hongkongu je to úplne iná liga. V máji sa tam predalo jedno parkovacie miesto s rozlohou 17,5 štvorcového metra za neuveriteľných 664 300 dolárov (5,18 milióna hongkongských dolárov), čo je označované za svetový rekord. Majiteľom miesta sa stal Kwan Wai-ming, ktorý je šéfom čínskej investičnej spoločnosti.

Parkovacie miesto v rezidenčnej budove Upton v exkluzívnej štvrti Sai Ying Pun, ktorá sa nachádza pri prístave, bolo drahšie ako niektoré dvojizbové byty v predmestiach mesta. Zároveň cena prelomila rekord z minulého roka, keď sa parkovacie miesto v centre mesta predalo v prepočte za 536-tisíc dolárov. Manažér už v minulosti kúpil dve parkovacie miesta – jedno stálo v prepočte 484 720 dolárov, druhé 510-tisíc dolárov.

Budúci mesiac má developerská firma Sun Hung Kai Properties ponúknuť na trh ďalších 224 parkovacích miest, ktorých priemerná cena by sa mala vyšplhať na 513-tisíc dolárov.

Hongkong patrí medzi najhustejšie osídlené oblasti sveta a ceny nehnuteľností sú finančne najnedostupnejšie na svete, čím vytláčajú strednú triedu. V meste tak vznikajú bytové jednotky s rozlohou smiešnych 12 metrov štvorcových za nehorázne sumy.

Zdroj: flickr.com / Tony | cc