Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Podnikateľ z Kataru privezie kravy lietadlom. Chce riešiť hlad

Podnikateľ z Kataru privezie kravy lietadlom. Chce riešiť hlad

16. jún 2017 - Najväčší letecký presun dobytka v histórii. Ide o plán katarského podnikateľa Moutaza Al Khayyata, ktorý chce prepraviť 4-tisíc kráv do arabskej púšte. Chce tým zachrániť prísun čerstvého mlieka katarským obyvateľom, na ktorých dopadnú prerušené styky a obchodné dohody s okolitými štátmi, predovšetkým so Saudskou Arábiou. Okolité krajiny totiž Katar obviňujú z podpory terorizmu.

Katar je od zahraničného obchodu závislý, keďže až 80 percent potravín do krajiny putuje zo susedných krajín. V predchádzajúcich týždňoch obyvatelia zo strachu začali vykupovať obchody. Na preprave dobytka sa biznismen dohodol s leteckou spoločnosťou Qatar Airways.

Kravy si M. Al Khayyat vyhliadol v Austrálii a USA a na ich transport bude potrebných asi 60 letov. Nápad ho bude stáť osem miliónov dolárov, teda viac ako päťnásobok pôvodne plánovaných nákladov, ak by kravy cestovali loďou. Do konca mesiaca má v pláne začať produkovať čerstvé mlieko a v polovici júla chce podnikateľ pokrývať tretinu katarského dopytu. Vďaka predchádzajúcim plánom už sú kravíny v púštnom emiráte hotové.

Zdroj: flickr.com / Oliver Holzbauer | cc