Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Aktivisti v Rige počas noci nakreslili cyklotrasy. Dokázali, že sa to dá

Aktivisti v Rige počas noci nakreslili cyklotrasy. Dokázali, že sa to dá

9. jún 2017 – Hlavné mesto Lotyšska Riga je pre milovníkov bicyklov v podobnom stave ako Bratislava. Množstvo áut na uliciach, autá sú zaparkované na chodníkoch a potreby chodcov či cyklistov nie sú prioritou. Aktivisti dlhodobo vyzývali úrady, aby v meste postavili cyklotrasy. Magistrát cyklotrasy usilovne sľuboval, ale nakoniec požiadavky aktivistov odmietal s tým, že po oboch stranách ulíc nie je dostatok miesta.

Lenže jedného dňa sa na rušnej 12-kilometrovej ulici Brīvības Iela vyznačené cyklotrasy jednoducho objavili. „Ukázalo sa to ako veľmi úspešná forma protestu,“ opisuje na webe CityLab európsky korešpondent Feargus O'Sullivan, ktorého cituje aj Český rozhlas. V priebehu noci aktivisti, ktorým už došla trpezlivosť, nakreslili cyklistické trasy, čím miestnym politikom dokázali, že sa to dá. Ulica Brīvības Iela v Rige pripomína do istej miery Šancovú ulicu v Bratislave – ide o hlučnú ulicu s tisíckami áut denne, na ktorej sa rýchlosť často nedodržiava. Ak cyklisti nechcú skončiť v nemocnici alebo na cintoríne, používajú chodníky, na ktorých pre zmenu zavadzajú chodcom.

Cyklotrasy potešili obyvateľov miliónového mesta natoľko, že na magistrát prichádzali pochvalné správy. Mesto napriek tomu ilegálne označenie trás pre cyklistov takmer okamžite zmazal. V poslednej dobe sa k rovnakému kúsku uchýlili aktivisti aj v iných európskych mestách, v Austrálii či USA, aby upozornili na apatiu úradov. Riga tak ide s globálnym trendom aktivizmu. Lotyšskí aktivisti sú navyše výnimočne aktívni a nápadití. Pred troma rokmi vtipne predstierali na bicykloch, že sú autá.

Zdroj: http://pilsetacilvekiem.lv