Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Američania sa pripravujú na prijatie prvých ekologických imigrantov

Američania sa pripravujú na prijatie prvých ekologických imigrantov

8. jún 2017 - V čase, keď americký prezident Donald Trump odstupuje od Parížskej dohody, sa Američania pripravujú na prijatie prvých klimatických utečencov. Ide o ľudí, ktorí musia opustiť svoje domovy kvôli zmenám klímy.

Prvé premiestnenie sa týka obyvateľov malého ostrovčeka Isle de Jean Charles v močaristej delte rieky Mississippi. Kvôli zmenám prírodných podmienok sa ostrov od roku 1955 zmenšil o 95 percent a v súčasnosti z neho ostal už len úzky pás pevniny okolo cesty.

V minulosti tam žilo približne 400 ľudí, najmä potomkov pôvodných Indiánov, teraz sa komunita scvrkla na 80 starších ľudí. Problém sa netýka len tohto ostrova, ale v podstate celého pobrežia štátu Louisiana. Každú hodinu stráca pôdu porovnateľnú s rozlohou futbalového ihriska.

Problémy spôsobuje stúpajúca hladina oceána, ktorý zaplavuje slanou vodou pobrežie, ktoré následne podlieha erózii. V minulosti vyvažovala straty rieka Mississippi, ale vybudovaním priehrad sa prísun nových sedimentov obmedzil. Ďalším faktorom, ktorý narušuje ekosystém delty rieky, je budovanie kanálov a ďalších infraštruktúr na ťažbu ropy.

Zdroj: Youtube / Evan Abramson