Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Nemci vyvinuli prvého robota-kňaza

Nemci vyvinuli prvého robota-kňaza

1. jún 2017 – Do nemeckého mesta Wittenberg pred piatimi stovkami rokmi prišiel kazateľ Martin Luther a zverejnil 95 téz, ktoré reagovali na podobu vtedajšieho kresťanstva. Práve táto udalosť sa stala momentom, ktorý sa pokladá za vznik reformácie a evanjelickej teológie. Po pol tisícročí sa vo Wittenbergu odohráva podobne veľká revolúcia. Bol tu predstavený kňaz-robot schopný žehnať veriacim v piatich jazykoch.

Robot je súčasťou výstavy, ktorá popisuje 500 rokov reformačného hnutia. Volá sa Bless-2 a jeho účelom je otvoriť diskusiu o budúcnosti viery, náboženstva a tiež o úlohe umelej inteligencie. „Chceli sme, aby sa ľudia zamysleli, či je možné, aby im požehnal stroj, alebo je na to potrebný človek,“ povedal pre denník Guardian Stephan Krebs, ktorý za projektom stojí a je členom protestantskej cirkvi.

Robot je vybavený dotykovým monitorom na hrudníku a hlavou, kde je reproduktor. Je schopný veriacim požehnať v nemčine, angličtine, francúzštine, španielčine a poľštine. Veriaci si navyše môžu vybrať, či im bude požehnané mužským alebo ženským hlasom. V protestantských cirkvách sa totiž pastormi môžu stať muži aj ženy.

Zdroj: Rebrn.com