Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Česi spustili rádio, ktoré hrá len zvuky prírody a štebot vtákov

Česi spustili rádio, ktoré hrá len zvuky prírody a štebot vtákov

29. máj 2017- Ak vás omrzeli odrhovačky v komerčných rádiách, skúste si pustiť internetové rádio Slow Radio (tu si ho môžete naladiť). Signál rádia si môžete pustiť v troch kvalitách: AAC 64 kbit/s, MP3 160 kbit/s a MP3 320 kbit/s, pričom platí, že čím vyššia hodnota dátového toku, tým lepší zvuk. S priamym prenosom rádia sa dostanete do juhočeskej prírody, konkrétne na lesnatý breh rybníka, na ktorý nadväzuje pruh rákosia a za ním je voľná voda. V priebehu celého dňa môžeme počúvať hlasy prírody, predovšetkým spevu vtákov.

Nájsť vhodné miesto na inštaláciu mikrofónov bolo najťažšou súčasťou celého projektu. Viac ako rok sa preto hľadalo ideálne miesto, kde je dostatočne počuť spevavých vtákov, je dostatočne vzdialené od ľudských obydlí a frekventovanejších ciest a zároveň tam bola dostupnosť elektrickej energie a dostatočne stabilný a rýchly bezdrôtový internet. Súčasné miesto na juhu Čiech objavili až vďaka členom Českej spoločnosti ornitologickej a jej riaditeľovi Zdenku Vermouzkovi.

Nápad spustiť v Česku rozhlasový kanál Slow Radio vznikol na pôde redakcie Slow TV a medzi členmi kreatívneho spolku Žiadna veda. Po televízií ide o ich druhý projekt. „Počas dňa môže v tomto ročnom období skúsený poslucháč identifikovať vo vysielaní Slow Radio najmenej 40 rôznych druhov vtákov,“ konštatoval Z. Vermouzek, ktorý sa na tvorbe programu podieľal. Autori projektu veria, že cieľovou skupinou vysielania budú všetci, ktorí radi počúvajú zvuky prírody pre upokojenie pri práci či ako meditáciu alebo hlavne amatérski či profesionálni ornitológovia.

„Projekt chceme v budúcnosti ďalej rozvíjať,“ avizuje jeden z autorov projektu Jan Kužník. „Napríklad by sme radi nasadili aplikáciu pre automatickú identifikáciu druhu vtákov podľa hlasu v reálnom čase, ktorú ponúka česká spoločnosť Neurón Soundware,“ dodal.

Zdroj: flickr.com / Tim Gorman | cc