Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Narkomani sa sťažujú: Nová bankovka nám reže nos

Narkomani sa sťažujú: Nová bankovka nám reže nos

23. máj 2017 – Novú päťlibrovú bankovku z polyméru si mnohí Briti obľúbili. Je pevná, netrhá sa a môžete ju poliať pivom alebo vyprať v práčke. Bankovka, ktorá sa dostala do obehu minulý rok v septembri ale našla kritikov. Ešte vlani sa voči bankovke ohradili vegetariáni a vegáni, ktorí centrálnu banku upozorňovali, že bankovka obsahuje aj stopové prvky živočíšneho tuku a požadovali o to, aby sa zloženie bankovky zmenilo. Najnovšie výhrady naznačila skupina fanúšikov kokaínu.

Britské médiá informovali, že drogovo závislí sa sťažujú na pevnosť bankovky. Päťlibrovka im totiž spôsobuje ťažkosti pri „šnupaní“ a boli evidované prípady, kedy si narkoman porezal hranou bankovky svoj nos. Ide síce o problém, ktorý je troška pritiahnutý za vlasy, ale takéto prípady zvyšujú narkomanom riziko prenosu infekcie a uľahčujú jej prenos. Jeden z nich pre britský denník Independent povedal s dávkou irónie, že „každý si myslel, že nové bankovky sú božím darom na šnupanie, pretože sa dokonale zrolujú … teraz predpokladám, že si ľudia uvedomujú, že je to príliš dobré, aby to bola pravda“.

Pred „hrozbou“ vo všeobecnosti varuje aj britské ministerstvo zdravotníctva. Narkomanov upozorňuje, že „požičiavanie si slamiek, bankoviek a ihiel vás môže vystaviť riziku hepatitídy B a C a infekcii HIV“. Šnupanie kokaínu poškodzuje nosovú sliznicu, prínosové dutiny a rozleptáva nosovú prepážku a infekcia je (v tom lepšom prípade) veľmi pravdepodobná.

Zdroj: Youtube.com