Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Ak nevládzete, nadávky môžu pomôcť a dodať silu

Ak nevládzete, nadávky môžu pomôcť a dodať silu

19. máj 2017 – Niektoré poznatky sú sedliackemu rozumu dávno známe, ale chýba im vedecká pečať. To sa stalo pri najnovšej štúdii britského psychológa Richarda Stephensa z Keele University. Ten vedecky dokázal, že vulgárne nadávanie pomáha ľuďom nielen si uľaviť, ale podať aj lepší fyzický výkon.

Vedec na potvrdenie tejto domnienky urobil dva experimenty. V prvom posadil 29 dobrovoľníkov do cyklotrenažéra a v druhom urobil špeciálny test sily stisku ruky na špeciálnom prístroji, kde sa zapojilo 52 ľudí. Dobrovoľníci mali porovnateľný vek a predispozície. Hoci v oboch experimentoch bola zahrnutá veľká vzorka dobrovoľníkov, výsledky boli jednoznačné.

Muži aj ženy, ktorým vedci povolili pri fyzickej aktivite nadávať a rúhať sa, mali výkon lepší v prípade cyklotrenažéra o štyri percentá po prvých piatich sekundách a o dve percentá po pol minúte. Pri stláčaní dlane dobrovoľníci, ktorí si mohli pomáhať nadávaním, zvýšili výkon až o osem percent.

„Nehovoríme ľuďom nič nové, čo by doteraz nevedeli. Overujeme to však systematickým a objektívnym spôsobom,“ povedal s tým, že ľudia inštinktívne používajú nadávky, keď sa napríklad zrania alebo keď sú vyčerpaní. Chcú si tak uľaviť. Už v roku 2009 vedci dokázali, že nadávky pomáhajú ľuďom na čas posúvať prah bolesti. Nadávanie totiž stimuluje nervový systém, ktorý zrýchľuje činnosť srdca a dopuje telo adrenalínom.

Zdroj: Youtube