Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Dve pivá tíšia bolesť lepšie ako paracetamol

Dve pivá tíšia bolesť lepšie ako paracetamol

18. máj 2017 – Máme dobrú správu pre milovníkov piva a degustátorov alkoholu. Nedávna štúdia vedcov z Greenwich University potvrdila, že alkohol je účinným analgetikom, ktorý dokáže utíšiť bolesť. Pivo je rovnako dobré, ak nie lepšie, na zmiernenie bolesti ako dopovanie sa tabletkami, ktoré obsahujú paracetamol. U nás túto účinnú látku obsahuje napríklad Paralen, Coldrex či Panadol.

Vedci sa pozreli na účinky alkoholu spätnou meta-analýzou 18 predchádzajúcich štúdií, do ktorých boli zapojení dobrovoľníci s chronickými bolesťami. Zistili, že zvýšenie hladiny alkoholu v krvi na úroveň okolo 0,08 percenta poskytne pacientovi „malé zvýšenie prahu bolesti“. „Zistenia naznačujú, že alkohol je účinným analgetikom, ktorý prináša klinicky významné zníženie hodnôt intenzity bolesti, čo by mohlo vysvetliť požívanie alkoholu u pacientov s pretrvávajúcou bolesťou napriek možným (negatívnym) dôsledkom pre dlhodobé zdravie,“ uviedli vedci. Už dve pollitrové pivá znižujú u ľudí pocit bolesti o štvrtinu.

Nie je však jasné, či alkohol znižuje mieru bolesti, pretože postihuje receptory mozgu, alebo len preto, že dočasne znižuje úzkosť, čo následne znamená, že bolesť nie je taká silná. Vedci ale tvrdia, že štúdiu netreba brať s dávkou rezervy. Skôr veria, že ich poznatky by sa mohli pretaviť do vývoja nových liekov, ktoré by zachovali tlmiace schopností alkoholu, ale odstránili dlhodobé nežiaduce účinky konzumácie alkoholu pre ľudský organizmus.

Zdroj: Jozef Tvardzík