Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Panenský ostrov v oceáne, ktorý nik neobýva. Odpadky sú všade

Panenský ostrov v oceáne, ktorý nik neobýva. Odpadky sú všade

16. máj 2017 – Jedným z najodľahlejších miest na svete je neobývaný korálový ostrov Henderson Island. Rozprestiera sa uprostred Tichom oceáne tisícky kilometrov východne od Chile a tisíce kilometrov západne od Austrálie. Na prvý pohľad nedotknutý raj pre dobrodruha typu Robinson Crusoe.

Aj napriek tomu, že na panenský ostrov ľudia nechodia, morskí vedci zistili, že ide časť zeme s najvyššou hustotou „antropogénnych odpadkov“ na celom svete. Na brehy ostrova totiž každý deň vypláva 13-tisíc kusov odpadu z oceána. Na ostrove sa za ten čas nahromadilo už takmer 18 ton plastov, čo je dôkaz katastrofického rozsahu znečistenia oceánov.

Výskumníci z University of Tasmania a Kráľovskej spoločnosti na ochranu vtáctva Spojeného kráľovstva odhadli, že na ostrove sa nachádza neuveriteľných 38 miliónov kusov plastu. Približne 68 percent z nich nie je na prvý pohľad viditeľná, keďže ich pochoval piesok. Keď sa vedci na brehu v piesku prehrabávali, zistili, že na jednom metri štvorcovom do hĺbky 10 centimetrov sa nachádza v priemere 4500 kusov odpadu.

„Cestovala som do niektorých z najodľahlejších ostrovov na svete a bez ohľadu na to, kam som prišla, je príbeh všeobecne rovnaký: pláže sú posiate dôkazom o ľudskej činnosti,“ povedala vedkyňa Jennifer Lavers z University of Tasmania. Očakávala ale, že ostrov Henderson je natoľko odľahlý, že mu poskytne pre ľuďmi ochranu. „Mýlila som sa,“ dodala. Neboli to len odpadky, čo ju šokovalo. Stovky krabov mali telo zaseknuté v kozmetických prípravkoch, uzáverov od fliaš či dokonca v hlave plastovej bábiky.

Henderson Island je najväčší zo štyroch ostrovov skupiny Pitcairn Island. Je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO ako jeden zo zopár atolov (koralový ostrov prstencovitého tvaru) na svete, ktorého ekológie sa ľudia prakticky nedotkli.

Zdroj: Facebook / IMAS