Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Nepotrebujete vysokú školu? Štúdia tvrdí, že je to mýtus

Nepotrebujete vysokú školu? Štúdia tvrdí, že je to mýtus

15. máj 2017 – Budúci štvrtok dostane zakladateľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg čestný titul z Harvardu. Univerzitu opustil ešte v roku 2005, aby sa v tom čase naplno rozbehol známu sociálnu sieť. Američan tak aj bez školy vybudoval firmu, ktorá má dnes hodnotu 400 miliárd dolárov.

Jeho kamarát a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates na jeho adresu zažartoval: „Som vždy rád keď ti môžem pomôcť Mark. Veľa šťastia v tvojom príhovore. Dúfam, že čestný titul z vysokej školy ti pomôže nájsť tvoju vysnívanú prácu,“ povedal B. Gates, ktorý sám nedokončil Harvard.

Obaja sa stali modelovými príkladmi toho, že na úspech v biznise nie je vysoká škola potrebná. Čo je síce pravda, ale ide len o štatisticky zanedbateľné percento úspešných ľudí, ktorým sa to bez univerzity naozaj podarilo. Nedávna štúdia z USA sa pozrela na vyše 11-tisíc šéfov firiem, sudcov, politikov, milionárov, podnikateľov a zároveň svetovo najvplyvnejších ľudí na svete. Vedci zistili, že až 94 percent amerických lídrov ukončilo vysokú školu, z toho až polovica z nich získala titul na nejakej prestížnej vysokej škole (Harvard, Stanford, MIT a iné). Najväčší podiel majú elitné školy medzi najvplyvnejšími ľuďmi planéty, ktoré vyhlasuje časopis Forbes. Medzi nimi získalo titul z najlepších škôl sveta až 85 percent z nich.

Chodiť na vysokú školu nemusí byť správna, ale ani tá najlepšia cesta pre všetkých. Avšak ak ste študent, ktorý premýšľa o tom, že nepôjde na vysokú školu alebo ju odmietate z princípu, nezabudnite, že aj B. Gates či M. Zuckerberg nastúpili na vysokú školu. Vzdali sa jej až vtedy, keď sa jej plnohodnotne nestíhali venovať. Dokonca aj keď nemáte záujem o veľký úspech, vysokoškolské štúdium vám môže otvoriť dvere a určite vám neuškodí, tvrdia autori štúdie.

Zdroj: Youtube / Harvard University