Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Nedostatok zelene? V New Yorku sú ovocné sady a zelenina na nákladnej lodi

Nedostatok zelene? V New Yorku sú ovocné sady a zelenina na nákladnej lodi

12. máj 2017 – Ak sa chystáte do New Yorku, jednou z najobľúbenejších peších trás v tomto veľkomeste sa stala bývalá nadzemka, ktorú záhradní architekti premenili na nádherný pás zelene, ktorý miestni poznajú ako High Line. Ako ďalej rozširovať zeleň v meste, kde dominuje betón a kov?

Jedným z riešení je potenciál, ktorý poskytuje rieka Hudson. Najnovšie na nej kotví staršia nákladná loď pomenovaná Swale, ktorá nesie záhony rastlín a zeleniny, napríklad brokolicu, karfiol, kel, kapustu, mätu, paradajky, čučoriedky, broskyne alebo slivky. Loď s rozlohou 464 štvorcových metrov je zároveň umeleckým dielom a stojí za ním newyorská umelkyňa Mary Mattingly.

Myšlienka na loď plnú záhonov či jablkového sadu vznikla po tom, čo sa M. Mattingly dozvedela, že na väčšine verejných pozemkov v meste je zakázané pestovať plodiny, ktoré by potom boli dostupné zadarmo. Ak sa však záhrada nachádza na lodi, toto obmedzenie je možné obísť. Projektom chce zároveň poukázať na udržateľný spôsob poľnohospodárstva v meste, ktorý vytláča betón.

Na palube sa nachádza zavlažovací systém pre rastliny a solárne panely. Všetky plodiny majú menovky, na ktorých si návštevníci prečítajú nielen ich názvy, ale naučia sa niečo aj o ich pôvode a pestovaní. Na loď sa môže naraz dostať maximálne 75 návštevníkov, ktorým dobrovoľníci a farmári organizujú workshopy. Swale kotví v rôznych častiach mesta. Loď sponzorujú súkromní darcovia – jedným z nich je napríklad Heineken. Možno inšpirácia aj pre Bratislavu?

Zdroj: Instagram / Swale Project