Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Japonci dotiahli vlak do dokonalosti

Japonci dotiahli vlak do dokonalosti

4. máj 2017 – V Japonsku predstavili rýchlovlak, ktorý svojím luxusom môže pokojne prekonať najlepšie hotely sveta. Vlak Train Suite Shiki-Shima ponúka cestujúcim pohodlie v súkromných dvojpodlažných apartmánoch, vozňoch s vyhliadkou a v gurmánskej reštaurácii.

Prvých pasažierov zviezol nový japonský vlak v pondelok. Skladá sa z desiatich vagónov a je určený len pre 34 ľudí. V piatich vagónoch sa nachádzajú izby s rozkladacími pohovkami a sprchovacím kútom. Pre tých, ktorí si chcú dopriať väčší luxus, sú pripravené vozne „deluxe“ s dvojpodlažnými apartmánmi. Vagóny majú spálne, obývacie izby s krbom a kúpeľňou vrátane vane vyrobenej z japonského cyprusu.

Súčasťou je špeciálny vozeň, kde sa nachádza futuristická vyhliadka, ktorá ponúka panoramatický pohľad na okolitú krajinu, kde si môžu pasažieri vychutnať šampanské. Pritiahnuť môže aj skvelá kuchyňa, o ktorú sa stará japonský šéfkuchár Katsuhiro Nakamura, ktorý je držiteľom michelinovej hviezdy.

Cena lístka luxusu zodpovedá – pohybuje sa od 2 860 do 10-tisíc dolárov. Pasažier si môže vybrať výlet na dva až štyri dni. Trasa, ktorou sa vlak vydal, bola z Tokia na ostrov Hokkaido. O cestu bol silný záujem. Vlak dosahuje maximálnu rýchlosť 110 kilometrov za hodinu a v ponuke budú výlety v rôznych ročných obdobiach do rozličných častí Japonska.

Zdroj: Tokyo Rail Days Singapore