Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Americkí policajti dostanú ekologické auto na baterky

Americkí policajti dostanú ekologické auto na baterky

2. máj 2017 – Americká automobilka Ford vo vozovom parku policajných zložiek kraľuje. Jej podiel tvorí 63 percent. Ford najnovšie predstavil prvé hybridné vozidlá, ktoré budú používať policajti v Chicagu a Los Angeles. Nové služobné vozidlá sú postavené na platforme vozidla Ford Fusion Sedan, ktorý sa v Európe predáva ako Ford Mondeo.

Pre potreby polície boli autá vybavené upravenou prednou maskou s integrovaným rámom, silnejším odpružením a brzdami. Auto má nepriestrelné dvere a sedadlá sú prispôsobené policajtom s pásmi, v ktorých nosia zbrane.

V aute je dvojlitrový štvorvalec vybavený malým elektromotorom napájaným z li-ion batérií. Ak pôjde auto len na elektrický pohon, dokáže hliadkovacie auto dosiahnuť „maximálku“ 96 kilometrov za hodinu.

Hybridné autíčko nesie názov Ford Police Responder Hybrid Sedan a má byť nielen tiché pri hliadkovaní, ale pomôcť šetriť v mestách životné prostredie. Len v priebehu hodiny jazdy ušetrí policajný voz oproti klasickému policajnému autu 0,27 galónov paliva (jeden liter paliva).

Tým, že je auto vo väčšine prípadov odparkované, batéria umožňuje šetriť energiami tým, že na krátku dobu vypne motor, ale zároveň necháva v prevádzke všetku elektroniku (svetlá, rádio, počítač). Ročne tak hybrid ušetrí na prevádzke policajtom približne 3 900 dolárov. Hybrid ponúka akceleráciu a zároveň v prípade naháňania páchateľa prepnutie do klasického „módu prenasledovania“. Ten rekonfiguje systémy v aute a vstriekne palivo do motora s cieľom dosiahnuť maximálny výkon.

Zdroj: Ford