Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Holandsko prišlo s nápadom, ktorým sa cyklista vyhne červenej na semaforoch

Holandsko prišlo s nápadom, ktorým sa cyklista vyhne červenej na semaforoch

28. apríli 2017 – Kým v Bratislave je cyklista rád, že ho nezrazí autobus alebo agresívny vodič, v holandskom Utrechte sa rieši problém, ktorému môžeme troška závidieť. Na rozdiel od Bratislavy je v meste bohatá sieť cyklotrás, ktoré vedú cez mesto. Cyklisti sa ale sťažovali, že musia čakať na križovatkách pridlho, čo spôsobuje na cyklotrasách zápchy.

Mesto nasadilo na vybrané cyklotrasy nový systém známy pod názvom Flo. Ide o vysoký modrý kiosk vedľa cesty pre bikerov, ktorý pomocou senzorov odmeria rýchlosť cyklistu a zobrazí mu štyri druhy symbolov. Cieľom je poradiť cyklistovi optimálnu rýchlosť približne 120 metrov pred semaforom, aby „chytil“ zelenú bez toho, aby musel zostúpiť z bicykla.

Ak cyklista potrebuje zrýchliť, Flo mu ukáže symbol so zajacom, ak má ísť pomalšie, zobrazí mu korytnačku a ak ide práve optimálnou rýchlosťou, systém ukáže palec hore. Ak ale cyklista ide príliš lenivo a za žiadnu cenu nestihne zelenú, systém mu ukáže sediacu kravu. „Našou úlohou je urobiť cyklistiku zábavnejšou a z tohto dôvodu sme hľadali hravý spôsob, ako pomôcť cyklistom,“ povedal Jan-Paul de Beer zo spoločnosti Springlab, ktorá navrhla Flo.

„Vybrali sme zvieratá, pretože zajac a korytnačka sú univerzálne symboly pre vysokú rýchlosť a pomalé tempo. Krava je však nový symbol, keďže sme nemohli nájsť hravý, všeobecne známy symbol, keď čakáte. Vybrali sme kravu, pretože keď idete na dovolenku do Francúzska, čo robí každý Holanďan, často stretnete na cestách kravy, na ktoré potom čakáte,“ dodal.

Zdroj: Facebook / Springlab