Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Vedci našli spôsob, ako zväčšiť byt cez robotický nábytok

Vedci našli spôsob, ako zväčšiť byt cez robotický nábytok

27. apríl 2017 – Ceny nehnuteľností stúpajú a bývanie vo veľkom meste je často pre bežného smrteľníka nedostupné. Buď sa zadĺži na celý život, alebo býva v maličkej garsónke, čo nie je to pravé orechové. Výskumné laboratórium na Massachusetts Institute of Technology, ktoré sa venuje projektom, v ktorých spája technológie, multimédia, vedu, umenie a dizajn, (MIT Media Lab) predstavilo pred pár rokmi zaujímavý koncept pod názvom CityHome. Ide o projekt, ktorý dokáže vytvoriť z bytu s rozlohou 18 štvorcových metrov trojnásobne väčší príbytok.

Nápad je v podstate jednoduchý. Urobiť interiér bytu čo najefektívnejšie, aby bol čo najviac flexibilný a nábytok sa po byte dokázal presúvať podľa potrieb zákazníka a zároveň zaberal čo najmenej miesta.

Nábytková jednotka je schopná sa na kolieskach pohybovať dopredu a dozadu jednoduchým stlačením tlačidla bez nutnosti ďalšieho zásahu či zanechania špinavých stôp na podlahe. Zákazník dokáže zo skrine vytiahnuť posteľ, pracovný stôl, stôl na jedenie pre šiestich ľudí, varnú dosku či viacúčelový úložný priestor. Všetky komponenty sa vysúvajú na mechanických valčekoch z obrovskej skrine, ktorá sa dá ľahko posúvať po byte.

Vedúci pracovník Kent Larson povedal, že nápad ocenia predovšetkým mladí ľudia žijúci v mestách. „Dodatočné náklady na technológiu sú zanedbateľné v porovnaní s ušetreným priestorom v byte,“ dodal. Vlani na základe návrhu do projektu vložil peniaze investor a predstavil firmu Ori (odvodený od japonského názvu origami). Momentálne už firma finišuje s prípravami, aby ponúkla zákazníkom prvé systémy na mieru.

Zdroj: CityHome