Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Britského podnikateľa trápil odpad. Začal z neho stavať plastové cesty

Britského podnikateľa trápil odpad. Začal z neho stavať plastové cesty

26. apríl 2017 – V súčasnosti je na Zemi postavených 40 miliónov kilometrov asfaltových ciest, na výstavbu ktorých sa použili stovky miliónov barelov ropy. Malá škótska firma MacRebur sa snaží zabiť dve muchy jednou ranou. Asfaltové cesty sa vplyvom počasia rozpadávajú a zároveň sa v prírode nachádza obrovské množstvo pohodených plastov. Len v oceánoch je podľa odhadov päť biliónov kusov plastu.

Inžinier a majiteľ firmy Toby McCartney tvrdí, že z plastov sa dajú spraviť lacnejšie a až o 60 percent odolnejšie cesty, čím by sa vyriešil environmentálny problém. Asfalt je v princípe druh umelého alebo prírodného živicového bitúmenu. Predstavuje zmes zoxidovaných uhľovodíkov s určitou prímesou ropy, vody, minerálnych látok hlavne ílov a karbonátov. Vyrába sa z ropy a ako produkt ho predávajú ropné spoločnosti typu Shell.

Normálne asfaltové cesty tvoria z 90 percent kameň, piesok, vápenec a 10 percent tvorí zložka bitúménu. Firma MacRebur tvrdí, že je možné väčšinu bitúmenu v asfalte nahradiť plastovým odpadom z domácnosti alebo priemyslu. Veľká časť odpadu by inak aj tak skončila na skládke.

Plast sa vo fabriky spracuje na maličké guľôčky s veľkosťou jedného eurocentu. Tieto guľôčky sa potom pridávajú do ostatných zložiek, ktoré sú potrebné na výrobu asfaltu. Bitúmen nový proces stále využíva, ale len v minimálnom množstve. T. McCartney sa inšpiroval nápadom od dcéry. Keď bola v škole, učiteľ sa spýtal žiakov, čo žije v oceáne a jeho dcéra odpovedala: „Plasty.“ Otec sa rozhodol, že nechce, aby jeho dcéra vyrastala vo svete, v ktorom je jej odpoveď pravdou. Britský región Cumbria už novú technológiu používa pri výstavbe plastových ciest.

Zdroj: Facebook / Toby McCartney