Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Ikea najme stovky utečencov. Budú tkať koberce a obliečky

Ikea najme stovky utečencov. Budú tkať koberce a obliečky

25. apríl 2017 – Pre človeka nie je nič horšie ako pocit zbytočnosti a nepotrebnosti. Švédska nábytkárska spoločnosť Ikea sa preto rozhodla, že od leta ponúkne imigrantom, ktorí skončili v utečeneckých táboroch v Jordánsku, prácu. Ide o súčasť dlhodobého plánu firmy, ktorá chce vytvoriť stovky tisíc pracovných miest pre ľudí zo znevýhodneného prostredia prostredníctvom takzvaných programov sociálneho podnikania. „Zamestnať 200-tisíc ľudí zo znevýhodneného prostredia zaberie asi desať až 15 rokov,“ povedal manažér logistiky Jesper Brodin.

Strediská v Jordánsku najmú sýrskych utečencov a Jordáncov na výrobu tkaných výrobkov ako sú koberce, vankúše či posteľné prikrývky. Nechcú do výroby za každú cenu zavádzať štandardizovanú manufaktúru, ale ponúknu know-how a budú zohľadňovať tradície a techniku výroby z regiónu.

Švédsky nábytkový gigant spolupracuje s nadáciou Jordan River Foundation, ktorú založila jordánska kráľovná Rania. Pre začiatok Ikea zamestná stovku ľudí a ich počet by mal do dvoch rokov vzrásť na 400 zamestnancov. Polovicu pracovnej sily budú tvoriť utečenci, zvyšok miestni pracovníci. Podobný projekt spustila Ikea už v Indii alebo vo Švédsku, kde zamestnáva utečencov.

Pár stoviek ľudí je stále len kvapkou v mori a ide skôr o symbolické riešenie. Pre firmu, ktorá expanduje na Blízky východ, znamená pozitívnu reklamu. „Je dôležité, aby sa to zameralo nielen na utečencov. Uisťujeme sa tiež, že to prináša prospech aj obyvateľom Jordánu,“ povedal J. Brodin. Šéf logistiky priznal, že Jordánsko nemá pre firmu veľký zmysel z finančného hľadiska, ale je súčasť riešenia niečoho väčšieho.

Zdroj: SITA / AP