Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Starec desaťročia budoval kanál, aby priviedol vodu do dediny

Starec desaťročia budoval kanál, aby priviedol vodu do dediny

24. apríl 2017 – V roku 1959 maličkú dedinku Caowangba v Číne zasiahlo sucho, ktoré zlikvidovalo takmer všetky vodné zdroje. Dedina istý čas pila len z jednej studne. Voda ale nestačila na zavlažovanie ryžových polí a ľudia hladovali. Množstvo miestnych sa odsťahovalo. Jeden človek sa ale svojho domova nevzdal. Číňan Huang Dafa mal len 23 rokov a rozhodol sa vybudovať projekt 10-kilometrového vodného kanála až do svojej dediny. Trvalo mu to neuveriteľných 36 rokov a dnes kanál zásobuje vodou celú dedinu.

Výstavba sa stala jeho životným dielom. Práca bola mimoriadne obtiažna, keďže kanál vedie pozdĺž ostrých skalnatých útesov stovky metrov nad priepasťou. Prvý pokus priviesť vodu do dediny sa mu po desiatich rokoch výstavby nepodaril. Snaha ale nebola márna, pretože pri súčasťou projektu bol tunel cez pohorie, ktorý miestni obyvatelia dodnes používajú na jednoduchší prístup k civilizácií.

H. Dafa si po neúspechu uvedomil, že potrebuje lepšie pochopiť princíp zavlažovania, aby projekt fungoval. Preto na niekoľko rokov odišiel študovať strojárstvo, aby ďalší pokus pripravil dôkladnejšie. Začiatkom 90. rokov presvedčil dedinčanov, aby sa pokúsili výstavbu realizovať znova. Pracovníci spali v jaskyniach pozdĺž útesu s ťažkým prístupom domov a v roku 1995 sa vodný kanál poradilo postaviť. Pri výstavbe zomrela jeho dcéra s vnukom, ktorí ho v horách počas výstavby hľadali. Dnes 82-ročný starček sa stal vzorom nezlomnosti a odvahy, ktorý sa nevzdal.

Zdroj: China Radio International