Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Firma cez dáta zo SIM kariet zistila počet ľudí na protikorupčnom pochode

Firma cez dáta zo SIM kariet zistila počet ľudí na protikorupčnom pochode

21. apríl 2017 - Spoločnosť Makret Locator, ktorá sa venuje big data a geolokačným štatistikám, sa vďaka údajom troch najväčších mobilných operátorov pozrela na Veľký protikorupčný pochod v Bratislave optikou populačnej analýzy. Na Námestí SNP v Bratislave zisťovala, akí používatelia SIM kariet a s nimi spojených zariadení sa na proteste zúčastnili.

Podľa údajov spoločnosti sa námestí v čase medzi 17:00 a 19:00 hodinou 18. apríla vyskytlo minimálne 4 500 ľudí, ktorí v danom čase vykonali akýkoľvek telefonát alebo odoslali či prijali SMS.

Zaujímavejšie však pôsobí pohľad na demografiu účastníkov. Viac ako 47 percent z nich totiž patrila do vekovej kategórie do 35 rokov. Študenti a mladí dospelí vo veku 18 až 26 pritom tvorili solídnych 17 percent všetkých účastníkov. V pomyselnom súboji medzi mužmi a ženami získali mierny prospech muži, ktorí tvorili 54 percent davu.

Uvedené čísla poskytujú podľa firmy konzervatívny pohľad na účasť na akcii a prezentujú počty ľudí, ktorí sa určite na proteste zúčastnili. Medzi účastníkmi boli totiž aj takí, ktorí nevykonali ani jeden telefonát či SMS správu, preto sa dá takmer s určitosťou povedať, že účastníkov bolo viac. Keď počet ľudí pracne počítal denník Sme, dospel k o niečo vyššiemu číslu - 5900. Denník N dospel počítaním dokonca k číslu 7070.

Zdroj: SITA / AP