Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Študenti vymysleli balenie vody v štýle Bubble tea. Bez plastov

Študenti vymysleli balenie vody v štýle Bubble tea. Bez plastov

19. apríl 2017 – Už žiadne plastové fľaše. Ak sa budete chcieť napiť, zoberiete si dúšok vody a zahryznete do neho. Britská firma Skipping Rocks Lab, za ktorou stoja traja londýnski študenti, vyvinula plne rozložiteľný a doslova jedlý obal na tekutiny. Po rokoch vývoja a testovania by sa mal dostať aj do predaja.

Prvý prototyp „fľaše“ sa stal ešte pred troma rokmi virálom na internete vďaka vtipnému videu, na ktorom náhodní okoloidúci guľôčku s vodou skúšajú. Balenie zvané Ooho je vytvorené pomocou takzvanej sférifikacie, kedy je kvapalina upravená do guľôčok pripomínajúcich kaviár. Tento systém sa používa, okrem iného, pri výrobe malých džúsových guľôčok pridávaných do známeho nápoja Bubble tea.

Ponorením gule ľadu do chloridu vápenatého a pridaním extraktu z hnedých rias sa vytvorí membrána držiaca tvar. Balenie v tvare gule síce nemá samo o sebe žiadnu príchuť, ale v prípade potreby ho môže výrobca ochutiť. Vonkajšia vrstva je primárne určená na olúpanie a kompostovanie, rovnako ako šupka banánu alebo pomaranča. Ak ju ale človek zje, nič sa mu nestane. Britská firma chce produkt cieliť napríklad na festivaly, bežecké preteky alebo pojazdné kaviarne. Akonáhle do gule zahryznete, musíte ju vypiť celú. Na maratónoch by jedna porcia mohla mať 50 mililitrov, v reťazcoch Starbucks napríklad aj 150 mililitrov.

Zdroj: Twitter / oohowater