Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Autor býka v New Yorku chce preč odvážne dievča. Vraj to nie je umenie

Autor býka v New Yorku chce preč odvážne dievča. Vraj to nie je umenie

13. apríl 2017 – V marci, keď sa oslavoval Medzinárodný deň žien, osadili vo finančnom centre New Yorku sochu nebojácneho dievčaťa. Za jej vytvorením stojí umelkyňa Kristen Visbal. Cieľom bolo upozorniť na odvahu, schopnosti a výsledky žien vo vrcholových pozíciách firiem, ktorých je v top manažmente len mizivé percento. Sochu dievčaťa autori postavili oproti slávnemu newyorskému býkovi.

Býk na mieste stojí už od roku 1989, kedy ho v noci tajne inštaloval taliansky umelec Arturo Di Modica. Býk s váhou 3 175 kilogramov mal symbolizovať silu Wall Streetu, ktorú nezničil ani krach na burze v roku 1987. Najnovšie však taliansky umelec namieta, že mu socha dievčaťa v blízkosti býka prekáža, pretože porušuje jeho autorské práva. Mesto údajne nedodržalo štandardný proces pri výbere lokality. Umelcovi, ktorý kedysi býka nainštaloval pred newyorskou burzou načierno, teraz paradoxne vadí, že sa ho nikto nepýtal na názor, či s osadením novej sochy súhlasí.

A. Di Modica navyše tvrdí, že socha dievčaťa nie je umeleckým dielom, ale skôr „reklamným trikom“, pretože sochu sponzorovala investičná spoločnosť State Street Global Advisers a propagovala reklamná agentúra McCann. „Každý miluje býka,“ uviedol umelec. Vadí mu nielen stvárnenie sochy, ale aj to, že býk v blízkosti dievčaťa pôsobí „negatívne“.

Po tom, ako sa socha dievčaťa stala turistickým magnetom, starosta New Yorku Bill de Blasio udelil povolenie pre sochu na jeden rok.

Zdroj: flickr.com / Anthony Quintano | cc