Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Čína s mestami duchov nekončí. Postaví nový New York

Čína s mestami duchov nekončí. Postaví nový New York

12. apríl 2017 – Čína sa v posledných desaťročiach preslávila stavaním nablýskaných obrovských miest, ktoré skončili neobývané a prázdne. Hovorilo sa o takzvaných ghost cities, teda mestách duchov. Čína napriek všetkému s obrovskými projektmi neskončila. Komunistická vláda najnovšie oznámila ambiciózny plán. Približne sto kilometrov od Pekingu vybuduje nové mesto Xiongan, ktoré bude mať rozlohu trikrát väčšiu ako New York.

Má pomôcť Číne „nakopnúť ekonomický rast“. Vládne vyhlásenie vyvolalo silnú vlnu realitných špekulácií a do oblasti, kde by malo mesto stáť, sa doslova natlačili realitný agenti a špekulanti, ktorí spôsobili dopravné zápchy na príjazdových cestách do mesta. Chceli nehnuteľnosti nakúpiť a neskôr v čase výstavby predávať. Ceny nehnuteľností sa v priebehu niekoľkých hodín zdvojnásobili. Vláda preto dočasne zakázala predaj a do ulíc vyslala úradníkov s megafónmi, aby varovali pred ilegálnymi špekuláciami.

Xiongan má uľahčiť preľudnenému Pekingu život. Hlavné mesto má totiž obrovské problémy s dopravnými zápchami a katastrofálna je ekologická a bytová situácia v meste. Nový New York by tak mal byť pilotným projektom a ukážkou nového čínskeho urbanizmu, ktorý berie do úvahy ekológiu a kvalitu života obyvateľov.

Zdroj: Youtube