Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Coca-Cola znečisťuje planétu plastami a ignoruje to, tvrdia aktivisti

Coca-Cola znečisťuje planétu plastami a ignoruje to, tvrdia aktivisti

11. apríl 2017 - Aktivisti organizácie Greenpeace položili pred britskú centrálu spoločnosti Coca-Cola sochu Plasticide s váhou 2,5 tony. Znázorňuje šťastnú rodinku, ktorá sa hrá na pláži a okolo nich sú plasty, ktoré vyplavilo more a mŕtve vtáky. Autorom diela je sochár Jason deCaires Taylor, ktorý tvrdí, že váha Plasticide nie je náhodná. „Desaťnásobok tejto váhy je hmotnosť plastov, ktoré sa každú minútu ocitnú v oceánoch,“ povedal.

Aktivisti chcú takto upozorniť Coca-Colu na znečisťovanie planéty. Podľa najnovšej štúdie najväčší svetový výrobca nealkoholických nápojov predá ročne 100 miliárd plastových fliaš, z toho až 60 percent tvoria jednorázové plastové fľaše.

Je nemožné zistiť, koľko z týchto fliaš končí v moriach a oceánoch, priznáva Greenpeace. Coca-Cola však nie je podľa aktivistov dostatočne aktívna. Namiesto toho, aby firma, podobne ako konkurenčné spoločnosti, investovala peniaze aj do snáh a technológií, ktoré by pomohli fľaše znova použiť alebo recyklovať, Coca Cola naopak zvyšovala predaje jednorázových fliaš. Len sedem percent fliaš je totiž vyrobených z recyklovateľného materiálu, povedala pre CNN aktivistka Louisa Casson.

Coca-Cola reagovala pre televíziu CNN, že je „sklamaná“ prístupom Greenpeace a sľúbila, že zverejní novú „stratégiu neudržateľnosti obalov“ ešte tento rok.

Zdroj: Greenpeace