Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

V Rovinke či Záhorskej Bystrici nemá trvalý pobyt polovica majiteľov bytov

V Rovinke či Záhorskej Bystrici nemá trvalý pobyt polovica majiteľov bytov

10. apríl 2017 - Spoločnosť Makret Locator, ktorá sa venuje Big data a geolokačným štatistikám, tvrdí, že v niektorých bratislavských satelitných obciach žije až polovica obyvateľov bez trvalého pobytu. Prostredníctvom anonymizovanej vzorky viac ako 2,7 miliónov Slovákov a na základe pohybu ich SIM kariet získala cenné dáta, ktoré jej umožnili spočítať počet ľudí, ktorí trávia ráno a večer pravidelným cestovaním do Bratislavy. Denne zo smeru Pezinok, Senec, Stupava, Šamorín a Most pri Bratislave cestuje do Bratislavy približne 65-tisíc ľudí (majiteľov SIM).

Spoločnosť porovnala počty prihlásených obyvateľov k trvalému pobytu s počtom „prespávajúcich“ mobilov. „Predovšetkým v menších obciach je situácia zarážajúca. Z Rovinky, Mosta pri Bratislave a Záhorskej Bystrice dochádza denne dvakrát viac obyvateľov, ako by tam reálne malo žiť,“ tvrdí štúdia.

Znalosť skutočného pohybu obyvateľstva je kľúčová pre budovanie moderných miest tzv. smart cities, tvrdí Market Locator. Obce aj mestá musia mať presnejšiu predstavu o svojich obyvateľoch, aby mohli plánovať a dimenzovať svoju nielen cestnú infraštruktúru. Dáta zároveň odhaľujú slovenskú realitu, že nemalý počet ľudí si nechávajú trvalý pobyt v Bratislave aj po presťahovaní sa, čím obce okolo hlavného mesta prichádzajú o peniaze z podielových daní.

Zdroj: Market Locator