Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Dva mesiace v posteli? Vedci hľadajú dobrovoľníkov za super plat

Dva mesiace v posteli? Vedci hľadajú dobrovoľníkov za super plat

7. apríl 2017 – Hľadá sa 24 dobrovoľníkov. Mali by byť zdraví, v dobrej kondičke, nefajčiari, bez alergií a vo veku 20 až 45 rokov. Dva mesiace by ležali v posteli a v zásade nič nerobili. Plat: 16-tisíc eur. Zaujímavú brigádu ponúka Inštitút pre vesmírnu medicínu a psychológiu vo francúzskom Toulouse, ktorý chce zistiť, aký vplyv má na človeka dlhodobý pobyt v stave takzvanej mikrobeztiaže. Ide o stav zanedbateľnej gravitácie, ktorá sa často stotožňuje s bezváhovým stavom.

„Cieľom tejto štúdie je simulovať stav beztiaže na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS),“ povedal koordinátor experimentu Arnaud Beck. Vybraní kandidáti v prvých dvoch týždňoch podstúpia testovanie a meranie. V nasledujúcich 60 dňoch budú musieť zostať v posteli, s hlavou mierne sklonenou v zhruba šiestich stupňoch. Vedci varujú, že práca môže byť ťažšia, ako na prvý pohľad vyzerá.

Dobrovoľníci by mali byť pripravení na to, že budú musieť v posteli jesť, umývať sa a oddychovať. „Pravidlom je, že vždy aspoň jedno rameno musí ostať v kontakte s posteľou,“ upresnil koordinátor. Cieľom experimentu je preskúmať škodlivé účinky stavu beztiaže na ľudský organizmus a spôsoby, ako s ním bojovať. Vedci varujú, že výsledkom môžu byť problémy s kardiovaskulárnym systémom, zníženým krvným tlakom a závratmi. Dobrovoľníci musia počítať s tým, že podobne ako u kozmonautov, ktorí strávili dlhý čas vo vesmíre, u nich dôjde k strate svalovej hmoty v spodnej časti tela a budú mať problémy s kosťami. Ak o experiment máte záujem, môžete sa zaregistrovať na tejto webstránke.

Zdroj: flickr.com / planetchopstick | cc