Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Kapitán s chemikom zbierajú odpadky a vyrábajú palivo do lode

Kapitán s chemikom zbierajú odpadky a vyrábajú palivo do lode

6. apríl 2017 - Námorník James Holma, ktorý brázdi moria a oceány už 40 rokov, spolu s parťákom a chemikom Swaminathanom Rameshom prišiel na spôsob, ako z plastov chemicky získať ropu. Vymysleli malý mobilný konvertor. „Pred niekoľkými rokmi som sa plavil pozdĺž Panamského prielivu a na brehu jedného ostrova v Atlantiku som sa zastavil. Celá pláž bola pokrytá plastovými odpadkami. Povedal som si, že by sme s tým mali niečo urobiť,“ cituje český Rozhlas.cz J. Holma.

So svojím obchodným partnerom S. Rameshom založil najskôr neziskovú spoločnosť Clean Oceans International a obaja sa začali procesom spracovania plastov na ropu zaoberať vedecky. Spolu vytvorili špeciálny konvertor, v ktorom sa plast zahreje na vysokú teplotu, materiál sa depolymerizuje a po kondenzácii pár vzniká zmes podobná surovej rope, ktorá disponuje rôznou kvalitou.

Palivo sa následne chemickou úpravou dá následne použiť priamo na pohon lode. Týmto spôsobom by sa podarilo zabiť niekoľko múch jednou ranou - čistiť oceány, šetriť prírodné zdroje a peniaze za nové palivo. Zároveň by sa tak dalo spaľovať plasty ekologicky šetrnejšie. Podstatným kladom procesu je totiž to, že spálením vyprodukovanej ropy vznikne asi päťkrát menej oxidu uhličitého, než keby sa spaľovali pôvodné plasty. „Celý systém sa zmestí aj na šesťmetrovú loď alebo do kufra džípu,“ dodal kapitán.

Zdroj: Clean Oceans International