Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Poštári vo Švajčiarsku prepravujú dronami vzorky z nemocníc

Poštári vo Švajčiarsku prepravujú dronami vzorky z nemocníc

4. apríl 2017 - Dve nemocnice vo švajčiarskom meste Lugano začínajú testovať drony, pomocou ktorých budú transportovať laboratórne vzorky pacientov. Od polovice marca uskutočnili už 70 takýchto odovzdaní. Nemocnice si technológiu pochvaľujú a chcú ju zaviesť na budúci rok do plnej prevádzky.

Nie je to prvýkrát, čo boli drony použité k preprave medicínskych vzoriek. Americká spoločnosť Zipline drony využíva v problematických zónach Rwandy, ale švajčiarsky prípad je prvý, kedy o dronoch seriózne uvažujú veľké nemocnice (Ospedale Italiano a Ospedale Civico).

Laboratórne vzorky sú pre takúto dopravu ideálne, pretože sú malé, ľahké a treba ich prepraviť rýchlo. Prevádzkovateľom dronov je švajčiarska pošta Swiss Post, ktorá v spolupráci s nemocnicami projekt testuje, vychytáva muchy a s leteckými úradmi pomáha nastaviť vhodné letecké regulácie. Vyškolení pracovníci budú vedieť drony sami naložiť a vyslať pomocou mobilnej aplikácie. Drony budú letieť autonómne po vopred definovanej trase. Na konci trasy ich odchytí ďalší poštár.

Zdroj: Swiss Post