Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Toxickí zamestnanci sú oveľa nákladnejší než sa môže zdať

Toxickí zamestnanci sú oveľa nákladnejší než sa môže zdať

3. apríl 2017 – Poznáte pojem toxickí zamestnanci? Ide o vašich kolegov, ktorí vysávajú energiu v tíme a znepríjemňujú život v práci. Ide najčastejšie o ľudí, ktorí roznášajú klebety, neustále na niečo nadávajú, cítia sa ako obete, závidia, prípadne vás ohovárajú za chrbtom. Robia zo života v robote peklo.

Takíto ľudia nie sú problémom len pre kolektív, ale sú problémom pre celú firmu. Štúdia Harvard Business School vypočítala, že takíto ľudia stoja firmu veľké peniaze. Ide ročne o takmer 13-tisíc dolárov. Tieto peniaze by firma mala radšej investovať do nájdenia človeka, ktorý sadne lepšie to tímu a bude pre spoločnosť produktívnejší a kreatívnejší. Najlepšie percento zamestnancov totiž šetrí firme až 5300 dolárov, štvrtina najlepších približne dve tisícky dolárov.

Vedci k výsledkom došli detailnou štúdiou približne 60-tisíc zamestnancov z 11 firiem. Inými slovami prepustenie toxického zamestnanca je niekedy až dvojnásobne lacnejšie než prijatie nového kolegu, ktorý do tímu lepšie sadne a zvýši mu produktivitu a spokojnosť.

Štúdia ešte z roku 2012 uviedla, že štvrtina firiem je presvedčená, že toxickí zamestnanci ju stoja ročne až 50-tisíc dolárov a 41 percent manažérov firiem uviedlo sumu okolo 25-tisíc dolárov. Často pritom ide o veľmi produktívnych ľudí s charizmou a sebavedomím, čo firme pomáha, ale ich toxická stránka je oveľa škodnejšia a vytvára v práci „hustú“ atmosféru.

Zdroj: flickr.com / Hiroyuki Takeda | cc