Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Väčšina Slovákov je presvedčená, že Židia chcú nadvládu nad svetom

Väčšina Slovákov je presvedčená, že Židia chcú nadvládu nad svetom

30. máj 2018 - Židia sú častým terčom konšpiračných teórií. Asi najznámejšou a najtrápnejšou je, že Židia sa snažia o tichú nadvládu sveta, ovládajú finančné inštitúcie a v ich rukách sa politici správajú ako bábky, ktoré robia, čo im prikážu. Ak vám táto teória pripadá smiešna, zbystrite pozornosť.

Z analýzy Globsec Trends 2018 Central Europe vyplýva, že až 52 percent Slovákov skutočne súhlasí s antisemitským vyhlásením o sprisahaní, v ktorom Židia majú takú moc, že tajne kontrolujú vlády a inštitúcie po celom svete. Len na porovnanie, s týmto bludom súhlasí 39 percent Poliakov a 38 percent Maďarov. Česko je jediná stredoeurópska krajina, v ktorej väčšina respondentov, teda 67 percent, nesúhlasila s týmto tvrdením. Na Slovensku s konšpiráciou o Židoch nesúhlasilo len 32 percent ľudí zo vzorky 1 012 Slovákov a 16 percent z nich sa vyjadrilo, že „nepozná“ odpoveď.

Slovensko je tak jedinou krajinou v strednej Európe, kde väčšina respondentov skutočne verí, že o svetových udalostiach nerozhodujú verejne zvolení zástupcovia, ale akési tajné skupiny, ktoré sa snažia o vytvorenie totalitného svetového poriadku. Navyše až 41 percent slovenských respondentov je presvedčených, že teroristické útoky na World Trade Center v New Yorku boli plánované a vedené americkou vládou a nie teroristami z al-Káidy.

Zdroj: SITA / AP