Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Roboty nahrádzajú robotníkov a znižujú platy, dokázala prvá štúdia

Roboty nahrádzajú robotníkov a znižujú platy, dokázala prvá štúdia

31. marec 2017 - Ekonómovia Daron Acemoglu z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) a Pascual Restrepo z Bostonskej univerzity po prvý raz v histórii spočítali, aký je vplyv robotizácie na ekonomiku a na pracovnú silu. Výsledok štúdie zverejnenej tento týždeň je jednoznačný: roboty nad ľuďmi vyhrávajú, upozornili české HN.

Ekonómovia zmerali dopad priemyselnej automatizácie na americký pracovný trh v rokoch 1990 až 2007. Ich záver je, že každý priemyselný robot nahradí v príslušnej geografickej oblasti, z ktorej ľudia jazdia do danej továrne pracovať, troch až šiestich robotníkov a zníži v priemere mzdy o 0,25 až 0,5 percenta.

Roboty podľa nich nezvyšujú produktivitu ľudskej práce, ale nahrádzajú ju. Tento trend sa zdá byť neodvratný. Kým v roku 1995 bolo v USA 0,5 priemyselného robota na tisíc pracujúcich ľudí, v roku 2013 už to boli takmer dva roboty na tisíc robotníkov. Najviac robotov sa tradične používa v automobilovom priemysle, kde ich v roku 2014 bolo 117,7 na tisíc ľudí, najmenej v textilnom priemysle (0,05 robota).

Autori štúdie však vlani v inej analýze predvídali, že automatizácia bude vytvárať nové a lepšie pracovné miesta mimo priemyselnej výroby. Teraz priznali, že sú zaskočení tým, že sa tak nedeje. Štúdia analyzovala aj konkrétny vplyv priemyselných robotov na trhoch práce v Spojených štátoch. Roboty podľa ekonómov zavinili, že zaniklo 670-tisíc pracovných miest vo výrobe v rokoch 1990 a 2007. Toto číslo ešte porastie, pretože sa očakáva, že počet priemyselných robotov bude prudko narastať.

Zdroj: SITA / AP