Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Firma predstavila dom, ktorý sa celý deň otáča za slnkom

Firma predstavila dom, ktorý sa celý deň otáča za slnkom

27. marec 2017 - Koncept domu je inšpirovaný slnečnicou, ktorá sa dokáže otáčať za slnkom, tak aby sa zvýšila produkcia elektrickej energie zo slnečných lúčov, ktoré na dom a jeho strechu dopadajú. Za projektom inovatívneho domu je portugalská spoločnosť Casas Em Movimento.

Dom je skutočnou lahôdkou pre ekologických maniakov. Dokáže napríklad rotovať až o 180 stupňov a sklon strechy, ktorá je pokrytá fotovoltaickými panelmi, sa môže meniť o 60 stupňov. Vďaka tomu je slnečná energia využitá v maximálnej miere a dom tak vyrobí 25-tisíc kWh elektriny ročne. To je približne päťkrát toľko, ako takýto dom spotrebuje.

Počíta sa s tým, že tieto domy sa budú stavať hlavne v krajinách, kde je teplo a energia sa zároveň spotrebuje na chladenie pomocou klimatizáciou. Konštrukcia sklápacie strechy dokáže veľa slnečných lúčov odraziť a preto je spotreba energie na chladenie až o 80 percent menšie ako u bežných rodinných domov. Energia, ktorá je na celodenné rotovanie domu potrebná sa rovná šiestim 60 wattovým žiarovkám, ktoré svietia jednu hodinu.

Samozrejme majiteľ môže rotovanie ignorovať a prostredníctvom mobilnej aplikácie si môže vybrať polohu domu – napríklad, ak chce výhľad a do domu zavítali priatelia. Dom je zatiaľ určený skôr pre bonitnejšiu klientelu, keďže meter štvorcový stojí takmer 6 400 eur, ale jeho cena by sa mala optimalizáciou procesov a ďalším vývojom domu v budúcnosti znižovať.

Zdroj: Casas Em Movimento