Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Polícia v Dubaji nasadí do ulíc prvého Robocopa

Polícia v Dubaji nasadí do ulíc prvého Robocopa

24. marec 2017 – Filmový robotický policajt Robocop z roku 1987 už nie je fikciou. V Dubaji nasadia prvého robota-policajta, ktorý má čiastočne nahradiť policajtov z mäsa a kostí. Robot nebude naháňať po uliciach chladnokrvných vrahov ako vo filme a nebude mať zbraň.

Bude ponúkať verejnosti dotykový panel na svojej hrudi. Cez panel môžu obyvatelia nahlasovať priestupky, ktorých boli svedkami. Prvý robot by mal byť do ulíc bohatého Dubaja nasadený už v máji. Robotický policajt bude schopný podať ruku a salutovať. Rovnako bude môcť od previnilcov vyberať pokuty napríklad za zlé parkovanie a bude poskytovať užitočné informácie.

Pôjde o testovaciu verziu. Ak sa ujme, polícia takýchto robotov nakúpi viac. Dubajská polícia predpokladá, že takéto roboty budú do roku 2030 bežnou súčasťou a budú tvoriť 25 percent policajného zboru. Jeden z policajtov Khlaid Nasser Al Razouqi na technologickej konferencii Gulf Information Technology Exhibition povedal, že pri robotoch to nekončí. Polícia predpokladá, že do roku 2030 sa otvorí prvá „inteligentná policajná stanica“, ktorá nebude potrebovať na prevádzku ľudských policajtov.

Zdroj: Youtube