Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Ponáhľať sa na MHD? Nemusíte, ak metro prechádza bytovkou

Ponáhľať sa na MHD? Nemusíte, ak metro prechádza bytovkou

23. marec 2017 – Realitní makléri pri predaji bytu často používajú slovíčka ako sociálna vybavenosť, blízkosť do centra a dostupnosť MHD. V čínskom meste Čchung-čching tento fakt zobrali doslova. Vybudovali bytovku, z ktorej sa už nikdy nebudete musieť ponáhľať na metro.

Vlak totiž prechádza priamo cez ňu, vedľa obývačiek a spální stoviek ľudí. Nielenže osobný vlak prechádza priamo cez 19-poschodovú budovu, ale má v nej priamo aj zastávku. Obyvateľom bytu stačí zísť na šieste až ôsme poschodie v papučiach a nastúpiť na MHD.

Televízia CNN tvrdí, že v hornatej čínskej metropole Čchung-čching sa tiesni 49 miliónov obyvateľov, čo architektov prinútilo byť skutočne kreatívnym, aby efektívne prepojili rezidenčné budovy so systémom verejnej dopravy. Architekti rozhodnutie obhajovali, pretože pôvodne sa počítalo s tým, že sa kvôli novej linke metra budova zbúra. Takto sa urobil kompromis. Podľa expertov vlak produkuje pri prejazde bytovkou hluk na úrovni len 60 decibelov, čo je porovnateľné s hlukom umývačky riadu. Ako funguje miestne metro, lepšie ukazuje video.

Zdroj: Youtube