Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Nemocnica zostavila tanečný playlist. Učí ľudí masáži srdca

Nemocnica zostavila tanečný playlist. Učí ľudí masáži srdca

22. marec 2017 - Hudba môže zachrániť život. Doslova. Nemocnica v americkom New Yorku zostavila playlist skladieb, ktorých tempo presne zodpovedá frekvencii, pri ktorej by sa mala vykonávať správna resuscitácia srdca. Správne tempo je 100 úderov za minútu (bpm), čo sú necelé dve stlačenia za sekundu.

Mix v aplikácii Spotify obsahuje 40 piesní ako Staying Alive od Bee Gees, I Will Survive od Glorie Gaynor, Quit Playing Games with My Heart od Backstreet Boys alebo Another One Bites the Dust od skupiny Queen. Sú v ňom aj popové hity od Missy Elliott, Beyoncé, Lynyrd Skynyrd.

Hudobný set trvá dve hodiny a 28 minút a podľa nemocnice má slúžiť predovšetkým pri výučbe prvej pomoci, aby si účastníci kurzu lepšie oslovili správne tempo. Len pre doplnenie, dôležitý je aj pomer pri masáži srdca. Po 30 stlačeniach hrudníka pokračujeme umelým dýchaním v pomere 30:2. Ak ste dvaja, pomer je 15 stlačení hrudnej kosti na dva umelé vdychy.

Nemocnica urobila aj efektný grafický leták, v ktorom tvrdí, že umelé dýchanie nevie podať až 70 percent Američanov. Na zástavu srdca pritom zomiera každé dve minúty jeden človek. Bez resuscitácie zomiera až 92 percent ľudí, kým vôbec dorazia do nemocnice. Každú minútu bez umelého oživovania klesá nádej na prežitie o 10 percent.

Skvelý klip, ktorý mal ľudí naučiť, ako prebieha správna masáž srdca, urobila pred piatimi rokmi aj nadácia British Heart Foundation. Do videa nasadila herca Vinnieho Jonesa. Klip na skladbu od Bee Gees preletel svet.

Zdroj: Youtube