Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Výrobca erotických hračiek dostal pokutu. Sledoval spotrebiteľov

Výrobca erotických hračiek dostal pokutu. Sledoval spotrebiteľov

17. marec 2017 – Kanadská firma Standard Innovation, ktorá vyrába sexuálne pomôcky, sa dohodla na finančnom vyrovnaní vo výške štyroch miliónov kanadských dolárov. Prehrala tak súdny spor v rámci hromadnej žaloby, ktorú na ňu podali americkí spotrebitelia. Firma totiž sledovala ich sexuálne preferencie. Ako je to možné?

Kameňom úrazu bola mobilná aplikácia We-Connect, ktorá sa dá prepojiť na fungovanie vibrátora. Aplikácia totiž umožňuje používateľom ovládať intenzitu prístroja pomocou svojho mobilného telefónu cez Bluetooth technológiu. Firma tak cez appku dokázala získavať od spotrebiteľov cenné informácie, napríklad nastavenie vibrátora, teplotu alebo kedy je vibrátor používaný.

Žaloba bola podaná minulý rok v septembri. Právnici poškodených klientov na súde tvrdili, že firma bez ich vedomia porušila ich právo spotrebiteľov na súkromie. Firma sa bránila, že dáta sa zbierajú anonymne. Tieto dáta mali oficiálne využívať len na marketingové účely. Standard Innovation tak vyplatí každému klientovi po 10-tisíc kanadských dolárov. Tým, ktorí si appku nestiahli, firma z Ottawy vyplatí po 199 dolárov. Finančné vyrovnanie sa vzťahuje len na amerických klientov. Firma už oznámila, že podobné problémy sa už nebudú opakovať a každý spotrebiteľ dostane oznámenie o ochrane súkromia a zabezpečení aplikácie.

Vlani dvaja hackeri Goldfisk a Follower detailne ukázali, ako Standard Innovation získava dáta z vibrátorov. Varovali aj pred tým, že tieto dáta môže získať tretia strana a dokonca „hacknúť“ vibrátor, čím môže dôjsť k „potenciálne sexuálnemu napadnutiu“.

Zdroj: Standard Innovation