Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Kroťte to s ibalginom. Štúdia upozorňuje na riziká infarktu

Kroťte to s ibalginom. Štúdia upozorňuje na riziká infarktu

15. marec 2017 - Bežné lieky proti bolesti a zápalom známe pod medicínskou skratkou NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) Slováci konzumujú ako lentilky. Medzi tieto liečivá patrí aj slávna ružová tabletka ibuprofen (ibalgin, brufen), ktorá je voľnopredajná a slúži na zmiernenie bolesti. Ide o druhý najpredávanejší voľnopredajný liek na Slovensku. Ročne sa predá 1,17 miliónov balení.

Už vlani vedci upozornili, že tieto lieky zvyšujú riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Autori štúdie zistili, že pacienti, ktorí brali NSAID pravidelne počas 14 dní pred prijatím do nemocnice, čelili riziku kardiovaskulárnemu zlyhaniu v priemere o pätinu vyššiemu než tí, ktorí brali tieto lieky niekedy skôr.

Okrem ibuprofenu do tejto skupiny liekov patria aj účinné látky ako diklofenak, indometacín, ketorolak, naproxén, nimesulid a piroxikam. Relatívne najmenej problematický je naproxén, ktorý zvyšuje riziko zlyhania srdca len o 16 percent, zatiaľ čo najhoršie ketorolak až o 83 percent.

Túto štúdiu najnovšie potvrdili aj dánski vedci. Zistili, že vo všeobecnosti nesteroidné liečivá zvyšujú riziká zlyhania srdca o 31 percent, v prípade účinnej látky dislofenak až o 50 percent. Lekár Gunnar Gislason z University of Copenhagen, ktorý viedol štúdiu volá po tom, aby sa pristúpilo k prísnejším kontrolám pri predaji ibuprofenu a iných NSAID. „Umožniť, aby sa tieto lieky kupovali bez lekárskeho predpisu, a bez akéhokoľvek rady alebo obmedzenia, vysiela správu verejnosti, že musia byť bezpečné,“ povedal. Človek by podľa neho nemal prekročiť dennú dávku 1 200 miligramov.

Zdroj: Heureka