Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Island bude prvou krajinou, ktorá prinúti firmy platiť rovnako

Island bude prvou krajinou, ktorá prinúti firmy platiť rovnako

14. marec 2017- Island chce byť prvou krajinou sveta, ktorá prinúti firmy dokazovať, že platia zamestnancom rovnakú mzdu bez ohľadu na pohlavie, sexuálnu orientáciu, etnickú či národnostnú príslušnosť. Vláda oznámila minulý týždeň, že je odhodlaná zaviesť štandard rovnakej mzdy od roku 2022.

Ten bude vyžadovať od zamestnávateľov s viac ako 25 zamestnancami, aby zabezpečili rovnakú mzdu pre všetkých, ktorí sú na rovnakej pozícií a vo firme pracujú približne rovnako. Dokazovať to budú úradníkom certifikátom.

„Právo rovnosti je ľudské právo. Musíme zabezpečiť, aby muži aj ženy mali na pracoviskách rovnaké príležitosti. Je našou zodpovednosťou použiť všetky opatrenia, aby sme to dosiahli,“ povedal islandský minister sociálnych vecí a rovnosti Thorsteinn Viglundsson.

Island stále patrí medzi rodovo najférovejšiu krajinu sveta, ale ženy stále zarábajú o 14 až 18 percent menej ako muži. V októbri tisíce islandských žien odišli z práce o 14:38 h na protest proti rozdielnym mzdám, aké berú za rovnakú prácu ženy a muži. Ľudskoprávne organizácie bojujúce za práva žien vypočítali, že v dôsledku mzdového rozdielu ženy každý deň od 14:38 h pracujú zadarmo.

Zdroj: flickr.com / David Sorich | cc