Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Koniec flákania. Kuvajt ide po úradníkoch, ktorí nechodia do práce

Koniec flákania. Kuvajt ide po úradníkoch, ktorí nechodia do práce

10. marec 2017 – Malej ropnej krajine Kuvajt došla trpezlivosť. Zažalovala 38 štátnych úradníkov, ktorí predstierali, že chodia do práce. Zamestnanci úradov totiž presvedčili svojich kolegov, aby sa v zariadení na identifikáciu osôb preukazovali každé ráno ich falošnými silikónovými odtlačkami prstov. Vláda pozastavila kvôli zlej dochádzke vyplácanie platov ďalším 900 zamestnancom.

Ropná krajina má s dochádzkou štátnych úradníkov veľké problémy – až polovica z nich fláka svoju prácu a do práce pravidelne mešká alebo do nej nechodia. Kuvajt pritom zamestnáva až pätinu pracovnej sily v štátnom aparáte. V jednom prípade úradník odcestoval do zahraničia na 18 mesiacov a naďalej poberal plat bez toho, aby o tom jeho šéfovia vedeli. Rekord drží úradník, ktorý sa v práci neukázal desať rokov.

Absencie úradníkov nie sú problémom len v Kuvajte. Vlani španielsky štátny úradník Joaquín García dostal pokutu 27-tisíc eur po tom, čo najmenej šesť rokov neprišiel do práce. Kolegovia si jeho absenciu všimli až vo chvíli, keď mal byť ocenený za dlhodobú službu. Podľa svojich slov sa začal intenzívne venovať čítaniu a stal sa expertom na filozofiu Barucha Spinozu. V Indii pre zmenu dostávala plat učiteľka, ktorá sa v práci neobjavila 23 rokov.

Zdroj: flickr.com / Lee | cc