Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Peking bude pomocou GPS sledovať státisíce Číňanov v autách

Peking bude pomocou GPS sledovať státisíce Číňanov v autách

6. marec 2017 - Obyvatelia čínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe krajiny si budú musieť dať do áut povinne GPS zariadenia, aby mali úrady prehľad o ich pohybe. Úrady to zdôvodňujú snahou posilniť bezpečnosť v regióne, ktorý sa opakovane stretáva s násilnosťami a terorizmom. Región sídli s rizikovými štátmi ako Afganistan či Pakistan. Je riedko osídlený a žije v ňom len 1,5 milióna obyvateľov.

„Ide o vážnu hrozbu medzinárodného terorizmu, autá boli použité ako kľúčový dopravný prostriedok pre teroristov a rovnako tak slúžia ako zbrane. Je preto potrebné monitorovať a sledovať všetky vozidlá v regióne,“ vysvetlili rozhodnutie čínske úrady.

Opatrenie sa nebude týkať len osobných áut. Nevyhnú sa mu ani majitelia nákladných vozidiel, bagrov, buldozérov či kamiónov. Vodiči, ktorí si GPS odmietnu nainštalovať, nebudú môcť na čerpacích staniciach natankovať. Na začiatku by malo byť sledovaných len 20-tisíc áut. Nie je jasné, prečo sa úrady obmedzili len na tento počet, ale špekuluje sa, že nasadenie GPS do tejto oblasti má byť len akýmsi testom, kým čínske úrady nezavedú opatrenie na celú provinciu, ktorá má viac ako 23 miliónov obyvateľov.

Pozície vozidiel budú úrady monitorovať cez čínsky navigačný systém Beidou. Detaily, ako budú informácie dostupné polícii, úrady nezverejnili. Vodiči okrem povinnosti mať v aute GPS budú platiť povinný ročný poplatok po inštalovaní zariadenia vo výške 90 juanov (v prepočte 12 eur) ročne.

Zdroj: flickr.com / David Leo Veksler | cc