Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Štúdia vypočítala, koľko moču sa nachádza v bazénoch

Štúdia vypočítala, koľko moču sa nachádza v bazénoch

3. marec 2017 – Vedci z kanadskej University of Alberta v najnovšej štúdii zmerali, koľko ľudia močia do verejných bazénov. V priebehu troch týždňov tak odobrali vzorky z 31 plavární a víriviek.

Podľa meraní im vyšlo, že v jednom bazéne s veľkosťou tretiny olympijského bazéna sa nachádzalo 75 litrov moču. V druhom meranom bazéne, ktorý bol o polovicu menší, bolo nameraných 30 litrov moču. „Naša štúdia prináša dôkaz, že ľudia močia do verejných bazénov a víriviek,“ povedala vedúca štúdie Lindsay Blackstocková.

Ak ste si práve rozmysleli, že do verejného bazéna už nabudúce nevstúpite, je potrebné zdôrazniť, že 75 litrov nie je až tak veľký objem. Keďže meraný bazén mal objem 830-tisíc litrov, objem moču tvoril len 0,009 percenta jeho objemu.

Horšie dopadli vírivky v hotelových komplexoch, kde vedci namerali trikrát vyššiu koncentráciu moču ako v najhoršom meranom bazéne.

Väčšina dospelých ľudí otvorene nepriznáva, že niekedy močí do vody. Anonymné dotazníky ukázali niečo iné. V roku 2012 zverejnil vedecký časopis International Journal of Aquatic Research and Education štúdiu, v ktorej sa autori pýtali obyvateľov USA, aká je realita. Jej výsledky sú v súlade s číslami, ku ktorým dospeli kanadskí vedci. V dotazníku priznalo 19 percent opýtaných, že do vody si niekedy uľavia, 43 percent opýtaných uviedlo, že pred vstupom do bazéna sa nesprchuje, a jedno percento priznalo, že do bazéna chodí, aj keď majú hnačku alebo inú chorobou. Jedenásť percent ľudí pláva so silnou nádchou a osem percent nemá problém plávať ani s otvorenou ranou.

Zdroj: flickr.com / fisia | cc