Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Švajčiarsky socialista navrhuje zdanenie samoobslužných pokladníc

Švajčiarsky socialista navrhuje zdanenie samoobslužných pokladníc

1. marec 2017 – Vo Švajčiarsku sa diskutuje o návrhu z dielne socialistického poslanca Rogera Deneysa. Ten navrhuje, aby obchody, ktoré používajú samoobslužné pokladnice, platili špeciálnu daň. Tá by mala predstavovať 10-tisíc švajčiarskych frankov (9 391 eur) mesačne za každú samoobslužnú pokladnicu. Poslanec tvrdí, že zdanením chce spomaliť nástup automatizácie v maloobchode, ktorá vytláča zamestnancov z pracovného pomeru.

Výber a správu tejto dane by mala mať na starosti novozriadená Ženevská nadácia pre obchod a miestnu zamestnanosť. Tá by mala byť zložená zo zástupov zamestnávateľov, zamestnancov, sociálni partneri a štát, v tomto prípade kantón Ženeva. Peniaze, ktoré by od obchodníkov vybrala, by rozdelila nasledovne. Približne 30 percent z dane by šlo na odborné vzdelávanie a rekvalifikácie zamestnancov v maloobchode, zvyšných 70 percent z vybraných peňazí by sa vrátilo do rozpočtu konkurenčných obchodov, ktoré samoobslužné pokladnice nepoužívajú.

O opatrení by sa malo rokovať v parlamente tento mesiac. Zasiahlo by predovšetkým veľké obchodné reťazce ako Migros či Coop. Obchodníci tvrdia, že daň je nespravodlivá, pretože nebolo preukázané, že nasadením samoobslužných pokladníc sa znížila zamestnanosť. Problémom je aj presun časti dane klasickým obchodom bez samoobslužných pokladní. Odborári tvrdia, že takto pôjdu peniaze priamo firmám a nie zamestnancom. Socialista je ale tvrdohlavo presvedčený, že takéto opatrenie sa malo nastaviť kedysi aj v bankách, ktoré zavádzali samoobslužné terminály a bankomaty.

Zdroj: flickr.com / Sharon Hahn Darlin | cc