Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Umelec zalesní taliansku horu do tvaru batérie. Upozorní na ekológiu

Umelec zalesní taliansku horu do tvaru batérie. Upozorní na ekológiu

28. február 2017 - Španielsky umelec Escif chce znovu zalesniť pohorie Olivella na juhu Talianska. Hora je odlesnená už tri storočiami a spôsobuje miestnym problémy so záplavami.

Umelec sa preto rozhodol odštartovať inšpiratívny projekt pod názvom Breath – Time to Recharge (Dýchanie – Čas na nabitie), v ktorom chce upozorniť na odlesňovanie a poškodzovanie životného prostredia. „Náš finančný systém nie je v kríze. Je to naša planéta, ktorá je v kríze. Jej prírodné zdroje sa vyčerpávajú a my sa neúctivo správame voči budúcim generáciám, zvieratám, rastlinám, stromom a Zemi,“ tvrdí.

Na pohorí preto plánuje vysadiť 5 000 stromov do tvaru nabíjacej sa batérie. Polovicu z vysadených stromčekov by mali tvoriť odolné duby cezmínové a druhú polovicu javory. Umelecké dielo by tak malo zalesniť plochu 120-tisíc metrov štvorcových, čo je približne rozloha 17 futbalových ihrísk.

Prvá fáza výsadby je naplánovaná na september tohto roku. Miestni budú vidieť ako sa batéria bude po čase nabíjať. Ďalšie stromčeky by mali byť vysadené v roku 2019, keby by mala byť „batéria zo stromov“ plne nabitá. Pohorie by tam malo byť podľa plánov opäť zalesnené, čím by sa zlepšilo ovzdušie a čiastočne vyriešil problém so záplavami. Na projekt už umelec zbiera peniaze – zatiaľ sa mu podarilo vyzbierať sedem tisíc eur.

BREATH tempo di ricarica from INCIPIT on Vimeo.

Zdroj: Escif